Lietuva, kalbant apie skaidrumą ir etiką, nuėjo tolimą kelią: nuo savaime suprantamų vokelių, mokesčių vengimo, kontrabandos iki etikos kodeksų ar antikorupcinių politikų. Minėdama 11 metų veiklos sukaktį skaidraus verslo iniciatyva „Baltoji banga“ pristatė trumpametražį filmą, kuriame šalies verslo atstovai apžvelgė, kaip skaidrumas skynėsi kelią Lietuvoje.

„Populiarus posakis „Ex Oriente Lux“ reiškia „šviesą iš Rytų“. Tiesa, kalbant apie verslo skaidrumą ir įmonių socialinę atsakomybę, drįsčiau sakyti, kad šviesa į Lietuvą labiau sklido iš Vakarų ir Šiaurės“, – sako Rūta Skyrienė, „Baltosios bangos“ Tarybos narė ir asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Kaip pastebi iniciatyvos nariai, šiandien net sunku įsivaizduoti, kad verslas galėjo gyvuoti tokiomis sąlygomis.

„Kadangi tuo metu konkurencijos rinkoje tiesiog nebuvo, sėkmingai buvo galima parduoti pačius įvairiausius produktus. Juk sklandė gandai, kad kažkas ir silkes garažuose kibiruose galėjo pagaminti. Taigi per visą šį laikotarpį pažengėme labai toli ir pamažu pradedame suprasti pagrindinę idėją: didesnis ar mažesnis verslas, jį atstovaujantys darbuotojai – tai valstybės gyvybingumo, jos ir visų gyvenančių žmonių gerovės šaltinis. Tad jeigu klestės valstybė, gerai jausis ir čia gyvenantys žmonės“, – sako Romanas Seliava, „Daumantai LT“ direktorius.

„Kalbant apie šešėlį turiu labai iliustratyvų faktą – iki 2009 metų Tauragės rajone ilgą laiką nebuvo pardavę nė vieno kilogramo cukraus. Tai visiškai nereiškia, jog tauragiškiams cukraus nereikėdavo – matomai jis atkeliaudavo kontrabandiniu būdu. Šiandien verslininkai vieni kitais labiau pasitiki, tapo vizionieriais ir galvoja pasauliniu mastu, o ne tik apie savo kiemą. Džiugu, kad naujoji verslininkų karta atsikratė to laukinio verslo sindromo ir atnešė teigiamų pokyčių“, – teigia Eglė Adomavičienė, „Nordic Sugar Kėdainiai“ finansų direktorė.

Anot R. Skyrienės, standartai ir reiklumas verslui Lietuvoje nuosekliai kilo – algos „vokeliuose“ tapo nusikaltimu, o ne norma: „Laikytis įstatymų šiandien – savaime suprantama būtinybė. Skaidrus dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose šiandien yra pagarbos sau, pirkėjui ir valstybei, o ne silpnumo ar nepakankamo įžūlumo išraiška. Ir standartai bei reikalavimai kyla toliau: įmonės veikia laikydamosi etikos kodeksų, diegia korupcijos prevencijos sistemas, reikalauja skaidrumo ir tvarios veiklos ne tik iš savęs, bet ir partnerių, tiekėjų, klientų.“

Tiesa, čia sustoti negalime. „Toli gražu nesakome, kad tikslą jau pasiekėme. Visuomenė vis dar pakanti šešėlinei ekonomikai: ketvirtadalis gyventojų pateisina neapskaitytų prekių pirkimą, kas trečio aplinkoje bent vienas žmogus dirba nelegaliai. Pasitempti turi kur ir verslas, ir valstybė“, – priduria asociacijos „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Išvysti, kaip keitėsi Lietuvos verslas, galite „Baltosios bangos“ trumpametražiame filme ČIA.

 

Apie iniciatyvą „Baltoji banga“:

Baltoji banga – skaidraus ir atsakingo verslo ženklinimo iniciatyva, jungianti Lietuvos verslo įmones, kurios skleidžia skaidrią verslo praktiką visuomenėje. Įmonės žymi savo gaminamas prekes, teikiamas paslaugas, įmonių komunikacijos priemones visuomenei pristatomu verslo skaidrumo ženklu „Baltoji banga“.

Daugiau apie projektą: www.baltojibanga.lt