2020 gegužės 26d. Stambiausius ir aktyviausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ antradienį pagerbė įmones, asmenybes ir iniciatyvas, kurios praėjusiais metais padėjo gerinti investicinį klimatą ir kūrė tvarią verslo aplinką. Devintą kartą surengtuose „Investors‘ Forum“ apdovanojimuose 2019 metų investuotoja pripažinta „Vakarų medienos grupė“ (VMG). Socialiai atsakingos įmonės titulą asociacija šiemet skyrė „AUGA group“ įmonių grupei, taip pat buvo įvertintas metų sprendimas verslo aplinkai gerinti, paskelbti 2019 metų verslo žurnalistas, valstybės tarnautojas ir dvi ekonomikos bei verslumo mokytojos. Apdovanojimų organizatoriai šiemet atsisakė iškilmių ir perkėlė renginį į virtualią erdvę.

Investuotojai aktyviai gaivino regionus

VMG, viena didžiausių Baltijos šalyse medienos ir baldų gamybos grupių, „Investors‘ Forum“ įvertinimą pelnė už aktyvią bei ambicingą plėtrą ir dėmesį regioninio ūkio raidai. Pernai VMG Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje baigė statyti 140 mln. eurų vertės drožlių medienos plokščių gamyklą, kuri šiuo metu yra viena moderniausių pasaulyje. Įgyvendintas projektas sukūrė apie 120 naujų darbo vietų, o visa grupė laukia dėl pandemijos atidėto starto ir galimybės suteikti naują impulsą regiono ūkio raidai. Iš viso VMG apyvarta pernai siekė 131 mln. eurų.

„Beveik du dešimtmečius veikianti „Vakarų medienos grupė“ yra atkaklumo ir plataus požiūrio pavyzdys –  nuoseklios investicijos ir plėtra yra nuolatinė jos verslo būsena. Šiandien grupė yra susitelkimo pavyzdys, nes besirūpindama darbuotojais ir kurdama jiems geriausias sąlygas, suvienija svarbiausius savo išteklius ir pritraukia naujų – skatina į gimtinę grįžti emigrantus. Tai leidžia tikėtis, kad „Vakarų medienos grupė“ įveiks pandemijos sukelto sunkmečio iššūkius, kuriuos šiandien patiria didžioji dalis verslo Lietuvoje. Atkaklus verslas ne tik įveiks krizę, bet ir išmoks naujų pamokų, bus dar stipresnis ir veržlesnis. Nors veržlumo „Vakarų medienos grupei“ niekada netrūko – grupė sugeba greitai pritaikyti geriausią užsienio patirtį ir lanksčiai tobulina savo veiklos standartus, įrodydama, kad investuoti ir kurti šiuolaikinį verslą galima visoje Lietuvoje“, – pastebi Rolandas Valiūnas, asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas.

Į metų investuotojo titulą taip pat pretendavo JAV bendrovė „Hollister“, pernai Kauno Laisvojoje ekonominėje zonoje atidariusi sveikatos priežiūros produktų gamyklą, į kurią investavo 50 mln. eurų. „Hollister Lietuva“ pastatui įteiktas BREEAM sertifikatas – keturių žvaigždučių įvertinimas, o surinktas balų skaičius yra didžiausias visame Kauno regione. JAV bendrovė aktyviai kuria naujas darbo vietas ir šiuo metu ieško naujų darbuotojų – vien iki šių metų pabaigos planuoja įdarbinti 130 specialistų.

Apdovanojimui buvo nominuota ir užtikrintai įsibėgėjusi automobilių elektronikos komponentų gamintoja, įmonė „Hella Lithuania“. Nuosekliai didinanti gamybos pajėgumus ir darbuotojų skaičių naujoje gamykloje, bendrovė Lietuvoje jau investavo 18 mln. eurų, o bendra investicijų suma užbaigus pirmąjį plėtros etapą turėtų viršyti 30 mln. eurų.

Rūpinimasis aplinka ir tvirtesni ryšiai su bendruomenėmis

Socialiai atsakingos įmonės titulą investuotojai skyrė „AUGA group“ įmonių grupei, kuri ekologiškai sertifikuotose žemėse plėtoja tvarų, naujomis technologijomis paremtą žemės ūkio modelį, apimantį augalininkystę, gyvulininkystę ir grybų auginimą. Būdama didžiausia Europoje vertikaliai integruota ekologiško maisto bendrovė, „AUGA group“ pasitelkia inovacijas ir siekia savo veikloje kuo labiau sumažinti į aplinką išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį – padaryti jį neutralų. Taip pat bendrovė vis aktyviau bendrauja su vietos bendruomenėmis, investuoja į vietos infrastruktūros projektus, kuria darbo vietas kaimiškų vietovių gyventojams ir taiko aukštus verslo skaidrumo bei tvarumo standartus savo partneriams.

Kartu su „AUGA group“ socialiai atsakingos bendrovės titului dar buvo nominuotos bendrovės „Intersurgical“ ir „Švyturys-Utenos alus“. Medicininių kvėpavimo sistemų gamintojos „Intersurgical“ investicinis projektas Visagine yra vienas ryškiausių investuotojų plėtros ir vystymo regione pavyzdžių. Plėtodama verslą regione, įmonė atveria naujų galimybių įsidarbinti žmonėms su negalia – gamykloje jiems pritaikyta visa infrastruktūra – įrengtos rampos, plačios važiuojamosios dalys, rūpinamasi kitomis reikmėmis. Taip pat „Intersurgical“ aktyviai įsitraukia į vietos bendruomenių veiklą, prisideda prie įvairių iniciatyvų. Įmonė dirba pagal ISO standartus ir visos jos sistemos užtikrina darbuotojų ir aplinkos saugumą. Gamykla naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius – hidroelektrinę ir taiko inovatyvius sprendimus energijai tausoti.

Investuotojai atkreipė dėmesį, kad kitas nominantas, vienas iš gėrimų pramonės lyderių „Švyturys-Utenos alus“, yra savanoriškai prisijungęs prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimo įgyvendinimo. Įmonėje sėkmingai vykdoma tvarumo programa „Kartu link nulio“, siekiant sumažinti CO2 emisijas iki 0, vandens švaistymą ir kitą neigiamą poveikį aplinkai. Organizacija įgyvendina lygiaverčio darbo užmokesčio politiką – bendrovė „Švyturys-Utenos alus“ antrus metus iš eilės pripažinta viena teisingiausią atlygį mokančių įmonių šalyje. O įvairiems Lietuvos visuomenės kultūrą bei mokslą skatinantiems projektams pernai bendrovė skyrė 120 tūkst. eurų.

Pastangos išgirsti ir palaikyti

Geriausiu praėjusių metų sprendimu verslo aplinkai gerinti pripažintas 2019 metų gegužę pradėtas skrydis Vilnius –Londonas City, priartinęs Lietuvos verslą prie vieno iš svarbiausių pasaulyje finansų ir verslo centrų. Verslo poreikiams pritaikytą iniciatyvą palaikė ir įgyvendinimą finansavo Ekonomikos ir inovacijų ministerija. „Skrydis tarp Vilniaus ir Londono Sičio simbolizuoja, kad Lietuva yra atvira, o verslo projektai ir planai gali lygiuotis į pasaulinį lygį. Esame didelės rinkos dalyviai, tai svarbu žinoti, net ir tada, kai rinka yra sulėtėjusi arba sustojusi. Turime prisitaikyti ir būti aktyvūs, išnaudoti visas galimybes. O geriausios galimybės ir proveržiai atsiranda tada, kai visi – verslas, visuomenė, valstybė – bendradarbiauja, dalijasi idėjomis, įsiklauso ir palaiko vieni kitus“, – sako Rūta Skyrienė, „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

2019 metų valstybės tarnautoju Investuotojų forumo nariai paskelbė VšĮ „Investuok Lietuvoje“ direktorių Mantą Katiną. Asociacija pažymėjo, kad M. Katinas su komanda per 2019 metus į Lietuvą pritraukė beveik pusšimtį tiesioginių užsienio investicijų, aktyviai didino Lietuvos patrauklumą ir gerino šalies įvaizdį tarptautiniu mastu.

Metų valstybės tarnautojo titului taip pat buvo nominuotos Užsienio reikalų ministerijos Išorinių ekonominių santykių ir ekonominio saugumo politikos departamento direktorė Dalia Kreivienė ir Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovė Edita Janušienė.

Už gebėjimą nuodugniai nagrinėti ir visapusiškai atskleisti politinių sprendimų bei teisės aktų poveikį verslui 2019 m. verslo žurnalisto titulas atiteko „Verslo žinių“ politikos ir aktualijų apžvalgininkui Stasiui Gudavičiui.

„Investors‘ Forum“ metų ekonomikos ir verslumo mokytojo apdovanojimas skirtas dvejoms mokytojoms iš Kauno. Už pasiekimus ugdant mokinių ekonominį raštingumą ir verslumą apdovanota Renata Lincevičienė iš Kauno Veršvų gimnazijos ir Sandra Paštuolytė, dirbanti Kauno Vyturio gimnazijoje ir Kauno J. Grušo meno gimnazijoje.