Artimiausią dešimtmetį cigarečių rūkymas gali ženkliai mažėti daugelyje pasaulio šalių. Tai akcentavo vienos didžiausių tarptautinės kompanijos „Philip Morris International Inc.“ (PMI) vadovas Jacekas Olczakas tarpautiniame renginyje „Baltic Investors’ Forum“ (BIF), skirtame ekonominėms ir geopolitinėms aktualijoms bei ateities verslo strategijoms aptarti. Anot J. Olczako, Lietuva gali tapti viena pirmųjų šalių pasaulyje, kurioje cigarečių iš viso nebeliks, tačiau tam pagreitį suteiktų rizikos mažinimu pagrįstas produktų reguliavimas ir visuomenės palaikymas.

Jacekas Olczakas, PMI vadovu tapęs šių metų gegužę, įsipareigojo dar labiau spartinti PMI transformaciją bedūmės ateities link. Kertinis šios transformacijos tikslas – kad pasaulyje iš viso neliktų kenksmingo tabako produkto – cigarečių, o suaugusieji, neketinantys mesti šio žalingo įpročio, galėtų rinktis mažiau žalingus mokslu pagrįstus produktus. Šio tikslo siekdama kompanija iš pagrindų griauna savo verslą ir visą tabako industriją.

Lietuva – didelių pokyčių priešakyje

Anot p. Olczako, didžiausias pokytis vyksta jau dabar ir Lietuva yra šių pokyčų priešakyje siekiant sumažinti cigarečių rūkymą:

„Lietuva yra viena progresyviausių šalių ir pirmauja pasaulyje pagal suaugusiųjų rūkančiųjų, pasirinkusiųjų mažiaužalingus bedūmius produktus, dalį. Tad Lietuva galėtų tapti viena pirmųjų šalių pasaulyje, kurioje cigarečių rūkymo iš viso nebeliks. Tačiau tie suaugę rūkantieji, kurie neketina atsisakyti šio žalingo įpročio, nusipelno gauti tikslią informaciją apie geresnes alternatyvas cigaretėms. Kitoks, nei cigarečių, reguliavimas bei keliama rizika pagrįstas apmokestinimas galėtų paskatinti rūkančiuosius atkreipti dėmesį į rūkymo keliamą žalą ir pasirinkti mažiau žalingas alternatyvas,” – teigė PMI vadovas.

„Philip Morris International“ yra pirmoji užsienio investuotoja nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje. PMI įmonės Lietuvoje yra vienos didžiausių mokesčių mokėtojų šalyje, taip pat tarp didžiausių šalies eksportuotojų. PMI Lietuvoje veikia jau beveik tris dešimtmečius ir valdo vienintelį Baltijos šalyse tabako fabriką, kuris yra strategiškai svarbus ne tik šiame regione:

„Didžiuojuosi mūsų gamykla Klaipėdoje, kuri yra strategiškai svarbi PMI šeimoje: pagal gamybos apimtis yra antra Europoje ir ketvirta pasaulyje. Į gamyklą Klaipėdoje jau investavome 311 mln. eurų, – teigė PMI vadovas, – Kadangi darome pažangą siekdami bedūmės ateities, atsižvelgsime į mūsų pėdsaką pasaulyje ir užtikrinsime, kad turėtume pakankamai pajėgumų tiekti bedūmius produktus tiems, kurie ketina prie jų pereiti.“

Šiandien penktadalis PMI fabrikų  pilnai arba iš dalies arba gamina bedūmius produktus.

Didžiausias rūpestis – 1 milijardas rūkalių visame pasaulyje

Nepaisant visų priemonių rūkymui mažinti, cigarečių paklausa vis dar išlieka didelė. Kaip nurodo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), šiandien pasaulyje rūko 1 milijardas žmonių,  šis skaičius išliks toks pats ir 2025 m.

„Moksliniai tyrimai rodo, kad pagrindinė su rūkymu susijusių ligų priežastis yra kenksmingos cheminės medžiagos, išsiskiriančios tabakui degant. Būtent dėl to, pasitelkdami pažangias technologijas ir mokslą, kuriame moksliškai pagrįstus produktus, kuriuose nėra degimo proceso. Mūsų kompanijos gaminami kaitinamojo tabako produktai vidutiniškai išskiria iki  90 proc. mažiau kenksmingų ir potencialiai kenksmingų cheminių medžiagų, tad šie produktai yra mažiau žalinga alternatyva tiems, kurie neketina mesti rūkyti,“ –  teigė Olczakas.

Pasako PMI vadovo, svarbius kompanijos tyrimų rezultatus patvirtino JAV Maisto ir vaistų administracija, Vyriausybinė Anglijos visuomenės sveikatos agentūra, Nyderlandų federalinis visuomeninės sveikatos ir aplinkos institutas, Vokietijos federacinis rizikos vertinimo institutas ir kitos organizacijos. Taip pat, JAV Maisto ir vaistų administracija, trejus metus nuodugniai analizavusi PMI atliktus tyrimus, praėjusių metų liepą pripažino PMI gaminamą kaitinamojo tabako sistemą IQOS modifikuotos rizikos tabako produktu (angl. modified risk tobacco product (MRTP)). Kadangi šis produktas išskiria mažiau kenksmingų medžiagų, priėmusi šį sprendimą FDA agentūra nurodė –  galima teigti, kad produktas prisideda prie visuomenės sveikatos tikslų.

 „Daugelio šalių vyriausybės jau pakeitė tabako produktų reguliavimą atsižvelgdamos į mokslinių tyrimų duomenis. Tokios šalys, kaip Bulgarija, Kipras, Graikija, Italija, Portugalija, jau įteisino komunikaciją apie mokslu pagrįstą sumažintą riziką suaugusiems rūkantiesiems. Tikiuosi, kad Europos Komisija atsižvelgs į naujausius nepriklausomus ir ekspertų peržiūrėtus mokslinius įrodymus, taip pat įvertins, kaip tabako žalos mažinimo politika gali veikti kartu su rūkymo prevencija ir skatinimu mesti rūkyti,“ – teigė jis.

Anot PMI vadovo, pokyčiai vyksta ir kitose industrijose –automobilių, maisto pramonės, energetikos, tad ir tabako industrija nėra išimtis. Tabako pramonė sparčiai kito pastaruosius 30 metų, tačiau dar niekada nebuvo tokio poslinkio kaip šiandien.

„Siekdami teigiamų pokyčių turime veikti išvien. Tiek sveikatos priežiūros specialistai, tiek sprendimus priimantys politikai ir institucijos turėtų sėsti prie bendro stalo ir kalbėtis apie vieną didžiausių visuomenės sveikatos problemų – rūkymą ir jo sukeliamą žalą. Juk energetikos kompanijos dalyvauja aptariant klimato kaitos sprendimus, didžiosios maisto pramonės korporacijos – sprendžiant bado ir nutukimo problemas. Būtinybės diskusijai prasme mes niekuo nesiskiriame nuo kitų industrijų.  Galima imti ir nustoti pardavinėti cigaretes, tačiau tai problemos neišspręs. Net PSO teigimu 2025 m. pasaulyje cigaretes rūkys 1 milijardas žmonių, taigi, be tinkamo reguliavimo ir galimybės rūkantiems rinktis mažiau žalingus produktus šio pokyčio nepasieksime. Mes žinome, kad tik dalindamiesi pažanga ir palaikydami atvirą dialogą galime įrodyti, kad einame teisingu keliu. Tikiuosi ateityje turėti galimybę priminti šio forumo auditorijai, kad „Philip Morris International“ kažkada pardavinėjo cigaretes,“ – kalbėjo Jacekas Olczakas.

PMI duomenimis, visame pasaulyje jau 14 milijono rūkančių suaugusių atsisakė cigarečių ir vietoj jų pasirinko bedūmius gaminius. Kompanijos bedūmių produktų verslo pajamos šiandien sudaro beveik ketvirtadalį visų grynųjų pajamų. Kompanija siekia, kad iki 2025 metų bedūmiai produktai sudarytų daugiau nei pusę visų grynųjų pajamų. Investicijos į  bedūmių produktų tyrimus, vystymą, pardavimus ir gamybos pajėgumus sudaro 8 milijardus JAV dolerių. 2020 m. 99 proc. visų mūsų tyrimų ir plėtros sąnaudų ir 76 proc. komercinės veiklos sąnaudų skirtos bedūmiams produktams.

„Philip Morris International“:

„Philip Morris International“ (PMI) yra pirmoji tabako pramonės įmonė, siekianti sukurti ateitį be cigarečių dūmų. Siekdama rūkymo žalos mažinimo, kompanija PMI daugiau kaip dešimtmetį kuria mažiau kenksmingus, bedūme technologija paremtus gaminius. PMI aktyviai siekia įgyvendinti viziją, kad alternatyvūs produktai kuo greičiau pakeistų cigaretes. Jų atsiradimui buvo pasitelkta daugiau kaip 400 įvairių sričių mokslininkų. Kompanijos bedūmių produktų portfelį sudaro kaitinamojo tabako gaminiai ir garinamieji nikotino produktai. JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių sveikatos priežiūros organizacijos yra viešai paskelbusios, kad bedūmiai produktai svariai prisideda prie tabako žalos mažinimo. Kai kuriose pasaulio valstybėse medikai suaugusiems asmenims, kurie neatsisako rūkymo, pataria verčiau rinktis mažiau kenksmingas minėtas alternatyvas.

2020 m. liepą JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) pripažino PMI gaminamą kaitinamojo tabako sistemą IQOS modifikuotos rizikos tabako produktu (angl. modified risk tobacco product (MRTP)). Kadangi šis produktas išskiria mažiau kenksmingų medžiagų, priėmusi šį sprendimą FDA agentūra nurodė, jog galima teigti, kad produktas prisideda prie visuomenės sveikatos tikslų.