Priešrinkiminiam periodui įsibėgėjant, svarbiausius ir veikliausius investuotojus Lietuvoje jungianti asociacija „Investors‘ Forum“ susitiko su politinių partijų atstovais bei lyderiais. Susitikimo metu politikai buvo supažindinti su aktualiausiais investuotojų lūkesčiais, taip pat jiems įvardintos esminės su verslo sektoriumi ir ekonomika mūsų šalyje susijusios problemos. Diskusijoje „Pažadu daryti, kas geriausia mano šaliai“ politikai pristatinėjo siekius ir planus gaivinti šalies ekonomiką po COVID-19 protrūkio.

Vasaros pradžioje pristatyta Lietuvoje investuojančių užsienio kapitalo bendrovių vadovų apklausa signalizavo apie kritusį pasitikėjimą ekonomikos perspektyvomis. „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas teigia, kad net sėkmingai prie COVID-19 ritmo prisitaikiusios įmonės jaučia dalinį neužtikrintumą, dėl savo ateities veiksmų.

Pasak jo, šiandien Lietuva turi konkurencingą infrastruktūrą ir saugią, nuspėjamą aplinką, kuri tinka investicijoms, tačiau naujos kartos, aukštos pridėtinės vertės įmonėms reikia talentingos darbo jėgos ir globaliam pasauliui atviros visuomenės ir ekonomikos. Tai pakeisti gali tinkama švietimo, migracijos ir mokesčių politika.

„Tiesa, kad kai kurie statistiniai rodikliai kelia mūsų šalį į aukštas pozicijas visos ES mastu, bet šie skaičiai per porą mėnesių ar net savaičių gali virsti istorija. Apgalvotais, neuždelstais sprendimais galima laiduoti daugiau saugumo ištisose verslo srityse. Visų pirma, būtina siekti glaudesnio valdžios ir verslo atstovų dialogo, priimant sprendimus susijusius su ateities darbo rinkos kūrimu, taip pat – bendrai rūpintis strateginių ir ilgalaikių investicijų tvarumu“, – pažymi R. Valiūnas.

Anot organizacijos valdybos pirmininko, būtina keisti požiūrį į mokslą ir ugdymą. Iki šiol daug kalbų sulaukdavo su mokytojų skaičiumi susijusios problemos, kai vieną reformą seka kita, o rezultatas nesikeičia į gerą. Susiduriama su problema, kad Lietuvoje trūksta šimtų mokytojų, nors vienam mokytojui tenkantis mokinių kiekis yra mažiausias ES. Susitikimo metu siūlyta šią situaciją spręsti ilgalaikiu sutarimu.

Greta raginimo spręsti paradoksus švietimo sistemoje, politikams buvo pateikti dar 9 su valstybės finansais, verslo ir verslumo skatinimu ir valstybės vaidmeniu susiję pasiūlymai: nuo efektyvių 27 % GPM Sodros lubų sugrąžinimo ir mokestinės aplinkos pritaikymo holdingų steigimui iki tarptautinio susisiekimo oro linijomis gerinimo bei ydingų praktikų kurti neigiamą verslo įvaizdį vengimo.

Investuotojai taip pat pažymėjo, kad dabartinė geopolitinė ir tarptautinė situacija gali gerokai prisidėti prie sėkmingesnės Lietuvos kūrimo, bet siekiant to, negalima ignoruoti nei vienos galimybės. „Ne vienoje vietoje galima pasirodyti daug geriau: sumažinti biurokratinius sunkumus dirbti ir verslą Lietuvoje plėsti siekiantiems baltarusiams – ypač tiems, kurie nori dirbti su didelės pridėtinės vertės projektais IT ir kitose inovatyviose srityse. Abejonių kelia ir tai, kaip bus panaudotos ES investicinės lėšos ir pigiai paimtų paskolų pinigai, kai „Ateities ekonomikos DNR“ planas tampa panašesnis į instrukciją kuo greičiau išdalinti finansines injekcijas, neatsižvelgiant į jų naudą ilguoju laikotarpiu“, – teigė Rūta Skyrienė, „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Politikai išsakytus siūlymus priėmė geranoriškai ir siūlė įvairias su tuo susijusias idėjas. Nepaisant ideologinių skirtumų ir skirtingų rinkiminių programų krypčių, kertiniai diskusijos taškai – švietimas, talentų iš Baltarusijos trauka bei šešėlinės ekonomikos mažinimas – įkvėpė optimizmo, kad, nepriklausomai nuo rinkimų baigties, šios temos išliks aktualios ir sulauksiančios papildomo dėmesio.